We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Laboratorium Rozwoju Integralnego i Solidarności. IDEAS Lab

 

 

Zapraszamy do konsultacji z przywództwa akademickiego. Zgłoszenia w każdy poniedziałek o godz. 9.00 i 13.00 w sali 103 oraz pod adresem luczewskim@is.uw.edu.pl

 Misja

Centrum prowadzi zaawansowane interdyscyplinarne badania nad przywództwem, których celem jest dobrobyt i rozkwit społeczeństw, wspólnot i jednostek, a także odbudowa zaufania, solidarności i pokoju w spolaryzowanym świecie. Ten typ przywództwa definiujemy jako przywództwo integralne. Zgodnie z misją socjologii publicznej i odpowiedzialnej społecznie, Centrum będzie przekładać teorię na inicjatywy edukacyjne, popularyzatorskie i rozwojowe.

Dlaczego solidarność i rozwój integralny?

Solidarność jest jedną z najwspanialszych idei XX wieku. Potrzebujemy jej szczególnie dzisiaj w obliczu destrukcyjnej polaryzacji społecznej wewnątrz społeczeństw i dezintegracji prowadzącej do wojen między narodami. Potrzebujemy też rozwoju integralnego, który wykracza poza wąskie ramy ekonomiczne i obejmuje materialne, fizyczne, psychologiczne, relacyjne i duchowe wymiary życia społecznego. Rozkwit społeczeństwa zależy od synergii solidarności i rozwoju, które nie powinny być postrzegane jako przeciwstawne siły, ale jako twórcze, dynamiczne napięcie, którą należy wykorzystać dla większego dobra.

 Główne filary Centrum

  1. Dobrobyt, rozkwit człowieka, w tym kapitały (moralne, kulturowe, społeczne) wspólnot, społeczeństw i jednostek.
  2. Solidarność, w tym studia nad pokojem i konfliktami, polaryzacja polityczna, rola religii i duchowości.
  3. Przywództwo, w tym przywództwo akademickie, zarządzanie humanistyczne, rola inteligencji, rewolucja cyfrowa, rola ekspertów w życiu publicznym (nauka o nauce).

 Miejsce

Wydział Socjologii dziedziczy bogate tradycje polskiej inteligencji i przywództwa, reprezentowanych przez wybitne postaci, takie jak Ludwik Krzywicki, Stefan Czarnowski oraz Stanisław i Maria Ossowscy. Jak dla całej polskiej socjologii naszym punktem odniesienia jest Florian Znaniecki, w którym widzimy pioniera socjologii przywództwa, zmierzającego do “twórczej reorganizacji” społeczeństw. Opierając się na tej tradycji, Centrum podejmie kluczowy dialog z rozwijającymi się dziedzinami, takimi jak nauka nad nauką, studia nad przywództwem, studia nad dobrostanem oraz studia nad pokojem i konfliktem.

Cele Centrum

  1. Badania i edukacja. Pierwszym i najważniejszym celem Centrum są interdyscyplinarne badania naukowe, których efektem będą publikacje, seminaria i konferencje.
  2. Oddziaływanie. Poprzez współpracę z otoczeniem akademickim, społecznym i gospodarczym Centrum wpłynie na depolaryzację społeczną i upowszechnienie pogłębionych modeli przywództwa.
  3. Współpraca. Centrum będzie platformą łączącą katedry Wydziału Socjologii, a także różne jednostki Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum będzie współpracować także z Siecią Badawczą Łukasiewicz, Oxford University, George Mason University, Ukrainian Catholic University i innymi ośrodkami akademickimi.

Projekty