We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

II stopień: socjologia cyfrowa

 1. Plan zajęć
  Czy jest dostępny plan zajęć z tego/poprzedniego semestru? Czy komuś udaje się łączyć pracę na etat i te studia? Czy plan jest odgórnie narzucony, czy można ustalać samemu? Jak elastyczni są prowadzący?
  Studia są zorganizowane tak, by można było łączyć je z pracą i wielu studentów i studentek pracuje. Podstawowe zajęcia są zgrupowane w poniedziałki i wtorki i mają ustalone terminy. Fakultety można dobrać sobie dowolnie z puli zajęć oferowanych przez Wydział Socjologii. Kładziemy nacisk na pracę własną. Część zajęć zorganizowana jest w taki sposób by była na nią przestrzeń – np. by np. 30 godzin trwały zajęcia w sali a 15 godzin to praca własna lub konsultacje indywidualne. Innym rozwiązaniem jakie stosujemy są zajęcia łączone w dłuższe bloki, dzięki czemu mogą odbywać się co dwa tygodnie albo trwają tylko część semestru.Program studiów jest tutaj, plan zajęć z poprzedniego roku również jest dostępny.Prowadzący są wymagający, ale nie zapominajmy, że też są ludźmi;)
 2. Egzamin
  Przystępuję do egzaminu na socjologię cyfrową i chciałbym o nim wiedzieć więcej.
  Egzamin składa się z części testowej i eseju. Wszystko o egzaminie i wymaganiach wstępnych można przeczytać na STRONIE IRK.
 3. Ogólne odczucia
  Czy to kierunek bardziej dla humanistów czy umysłów ścisłych? Jak trudny jest R i Python?
  Strasznie nie lubimy tego podziału, ale przysłowiowy “humanista” spokojnie się u nas odnajdzie! Jeśli niepokoją Cię zajęcia z programowania to są one prowadzone w sposób bardzo przyjazny i nie wymagający wcześniejszej wiedzy czy doświadczenia w tym zakresie. Znacznie ważniejsza jest dla nas wyobraźnia socjologiczna i nastawienie na rozumienie procesów społecznych.

  Czy więcej jest praktyki czy teorii?
  Łączymy je ze sobą, ale nacisk położony jest na praktykę. Mamy oczywiście też niezbędne zajęcia wprowadzające – w metodologię, podstawy socjologii cyfrowej, prawo nowych technologii, etykę danych jednak nawet ich uczymy odwołując się do faktycznie prowadzonych badań i tam gdzie to tylko możliwe włączmy elementy praktyczne. Ale poza tym większość zajęć ma charakter warsztatowy!Czy muszę skończyć socjologię na I stopniu by poradzić sobie na Socjologii Cyfrowej?
  Nie. Jest u nas sporo socjologów, ale studiują tu też osoby np. po politologii, ekonomii, Artes Liberales, MISH, kognitywistyce, dziennikarstwie, europeistyce – długo by wymieniać 🙂 Wg naszych studentów taka różnorodność znakomicie się sprawdza.
  Aczkolwiek, trzeba pamiętać, że aby u nas studiować należy mieć opanowane podstawy metodologii badań społecznych i znać podstawowe pojęcia socjologiczne w zakresie wymaganym na egzaminie wstępnym.

 4. Praca magisterska
  Jak jest z pracą magisterską? Można pisać na dowolny temat, czy są narzucane (wiem, że na niektórych wydziałach narzucają temat i/lub promotora albo można wybierać tylko spośród prowadzących seminarium magisterskie)? Wiem już, o czym chcę pisać magisterkę i bardzo mi na tym zależy.
  Tematy nie są narzucane z góry i nie ma takiej listy. Co do zasady stawiamy tu na samodzielność i podążanie za swoimi zainteresowaniami. Tak samo jest z promotorami, zwykle studenci i studentki zgłaszają się do tych promotorów i promotorek, z którymi łączy ich wspólnota zainteresowań i uzyskują wsparcie w doprecyzowaniu lub wymyśleniu tematu pracy. Nie wykluczamy jednak takiej możliwości, że poza tym uruchomimy specjalne seminarium, na którym będzie możliwość napisania kilku prac wokół jednego tematu na bazie projektu jednego z prowadzących.

Jakie są zasady rekrutacji?
Szczegółowe zasady i wszystkie ważne daty są w IRK.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – zajrzyj do FAQ rekrutacji. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na jakieś swoje pytania, napisz do nas na FB.

Najważniejsze informacje dotyczące programu socjologii cyfrowej znajdziesz na tej stronie.