Centrum Studiów Wyborczych na Wydziale Socjologii

OBSZARY BADAWCZE

Centrum Badań Wyborczych powstało z myślą o promowaniu i integrowaniu badań nad systemami i zachowaniami wyborczymi. Koordynuje ono projekty badawcze i dydaktyczne związane z wyborami, popularyzując rzetelną wiedzę na ten temat.

Centrum oferuje platformę do regularnej wymiany doświadczeń i pomysłów dla naukowców i naukowczyń specjalizujących się w badaniach wyborczych. Badacze zrzeszeni w ramach Centrum Badań Wyborczych współorganizują Warsztaty Ilościowych Badań Politycznych, a także seminarium Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych CESS UW. Ponadto w  roku akademickim 2024/25 ruszy cykliczne seminarium wyborcze, dające badaczom przestrzeń do dyskusji, prezentacji swoich prac oraz krytycznego spojrzenia na aktualne tendencje w dziedzinie badań wyborczych.

Centrum ma w planach rozwój oferty dydaktycznej, która umożliwi studentom zgłębianie wiedzy o systemach i zachowaniach wyborczych. W roku akademickim 2024/25 na Wydziale Socjologii UW ruszy seminarium badawcze poświęcone analizom wyborów odbywających się w Polsce w latach 2023-2024.

Aktywności popularyzatorskie, takie jak otwarte wykłady, publikacje czy warsztaty, będą mieć na celu nie tylko podnoszenie świadomości społecznej na temat znaczenia wyborów dla właściwego funkcjonowania demokracji przedstawicielskiej. Centrum zamierza także zbierać, porządkować i udostępniać dane wyborcze, co stanie się bezcennym zasobem nie tylko dla badaczy i studentów, ale także szerokiej publiczności.

Centrum współpracuje z innymi ośrodkami i centrami badawczymi, zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi. Takie partnerstwa nie tylko wzbogacą badania i działalność dydaktyczną Centrum, ale również umożliwią wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w obszarze badań wyborczych, co jest kluczowe dla  zrozumienia procesów wyborczych w demokracji.

Centrum współpracuje z:

Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ