We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

European Research Council dla prof. Marty Bucholc

Z wielką radością i dumą informujemy, że prof. Marta Bucholc zdobyła grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – European Research Council (ERC).

Prof. Bucholc w latach 2022-2027 będzie realizowała projekt „Abortion Figurations – Using Human Rights to Change Abortion Law: Involvement Patterns and Argumentative Architectures in the Global Figuration of Human Rights”. Jego budżet to blisko 2 miliony EUR.

Znaczenie projektu Abortion Figurations wynika z trzech czynników. Po pierwsze, dzięki temu, że projekt obejmuje trzy poziomy tego, co nazywam figuracją praw człowieka (lokalny, regionalny i globalny), i trzy regionalne systemy ochrony praw człowieka, stwarza on prawdziwie globalną perspektywę na to, jak wojny kulturowe są prowadzone z wykorzystaniem praw człowieka w różnych kontekstach. Po drugie, projekt koncentruje się na wytwarzaniu znaczeń praw człowieka jako procesie komunikacyjnym, między lokalnością a globalnością, nie zakładając jednostronnego, odgórnego przepływu idei od centrum ku peryferiom. Po trzecie, metodologia projektu, łącząca socjologię, nauki prawne i językoznawstwo, pozwoli uniknąć opierania się na jednym rodzaju danych i jednej metodzie. Połączenie w jednym badaniu krajów, których debaty aborcyjne znalazły się w centrum zainteresowania światowej opinii publicznej (jak Irlandia) z takimi, którym ani media, ani społeczność naukowa nie poświęciły dotąd wiele uwagi (jak Honduras czy Mozambik), pozwoli uniknąć koncentracji na tym, co powszechnie znane, i złudzenia, że to właśnie jest najważniejsze.

Projekt Abortion Figurations utoruje drogę do o wiele prostszego pojmowania praw człowieka jako zapowiedzi globalnego procesu cywilizacji. Nie przekonuje mnie pogląd, że prawa człowieka w dzisiejszym świecie to łabędzi śpiew skompromitowanego Oświecenia. Uważam go za szkodliwy. Globalna społeczność nie musi opierać się na życzeniowych lub szerzonych przemocą uniwersaliach. Nie musi też ulegać bezwładowi i niemocy, jakie wywołuje świadomość wielości i niewspółmierności kultur, norm, wartości i doświadczeń historycznych. Wspólnota ludzkości może zaistnieć tylko dzięki pełnemu wykorzystaniu potencjału praw człowieka jako narzędzia wpływu i zmiany społecznej. Prawa człowieka są arsenałem argumentacji – musimy zrozumieć, jak się ich używa w różnych miejscach na świecie, w obronie najbardziej skrajnych i sprzecznych stanowisk. Ujmując lokalne debaty na temat aborcji we wspólne ramy analizy struktur argumentacji i zaangażowania, projekt Abortion Figurations proponuje nieideologiczny program dynamicznych badań praw człowieka jako zjawiska społecznego”.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) to europejska inicjatywa utworzenia funduszu, który ma na celu wsparcie najlepszych naukowców, inżynierów i uczonych w Europie. Jej zadaniem jest wspieranie badań najwyższej jakości, badań pionierskich we wszystkich dziedzinach nauki.