We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Kształtowanie przestrzeni miejskiej w warunkach pół-peryferyjnego kapitalizmu. Rynek nieruchomości w perspektywie deweloperów, urzędników i ruchów miejskich.

Rodzaj grantu: NCN Etiuda

Jednostka przyznająca grant: NCN

NCN

STRESZCZENIE

Warszawski rynek nieruchomości należy do najdynamiczniej rozwijających w Europie, co wpływa zarówno na rozwój gospodarczy, jak i konflikty społeczne wokół przemian przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest rekonstrukcja obrazu świata trzech badanych grup, wybranych na podstawie strukturalistycznej koncepcji rozwoju miasta: pracowników firm sektora nieruchomości (m.in. spółek deweloperskich), urzędników m.st. Warszawy odpowiedzialnych za politykę przestrzenną i mieszkaniową oraz członków warszawskich ruchów miejskich, zainteresowanych tematyką nieruchomości. Analizie zostaną poddane wartości, systemy poznawcze i praktyki, wraz z przypisywanym im znaczeniem. Rekonstrukcja obrazu świata badanych grup obejmie ich samopostrzeganie dotyczące własnej roli w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, a także ról pozostałych aktorów i ich wizji normatywnych w temacie polityki przestrzennej i urbanistycznej, a także reguł funkcjonowania rynku nieruchomości. Badanie poszerzone jest o analizę dyskursu eksperckiego oraz obserwację wydarzeń i konferencji branżowych.

Nowatorskie podejście zastosowane w projekcie opiera się na eksploracji podażowej strony rynku i jej związków z lokalną administracją i miejskimi ruchami społecznymi. Poza realizacją celu naukowo-technicznego, badanie dostarczy wiedzy na potrzeby objętej konfliktem społeczno-politycznym debaty publicznej na temat mieszkalnictwa i rynku nieruchomości w Warszawie.

W ramach projektu Krzysztof Gubański odbędzie półroczny staż w Centre for Urban Studies na Uniwersytecie w Amsterdamie, gdzie będzie współpracował z grupą badawczą Urban Geographies pod okiem prof. Richarda Ronalda realizującego grant ERC „HOUWEL: Housing Markets and Welfare State Transformations”. Stworzy to okazję do zestawienia zebranych danych i wniosków z danymi zgromadzonymi w projekcie HOUWEL, tym samym umiejscowienia ich w kontekście międzynarodowych badań porównawczych.