Seminarium Weberowskie

Katedra Metodologii i Teorii Socjologicznej zaprasza na Seminarium Weberowskie prowadzone przez dr Tadeusza Szawiela czwartek, 1 czerwca, godz. 16.00 w trybie hybrydowym: sala 103 i Zoom. W celu otrzymania linku do spotkania i skanu lektur prosimy o kontakt: motrenkoja@is.uw.edu.pl.
Indywidualizm metodologiczny Webera? Status takich społecznych „tworów” jak „państwo”, „naród”, „rodzina”, „spółka akcyjna”, „fundacja” w socjologii rozumiejącej Webera
Dla Webera takie „społeczne twory” (lub pojęcia zbiorowe) „…w socjologicznej, rozumiejącej interpretacji działania twory te uważane są wyłącznie za przebiegi i powiązania swoistych działań poszczególnych osób, gdyż tylko one są dla nas dającymi się zrozumieć podmiotami sensownie zorientowanych działań.”
I dalej: „Gdy mówi o „państwie”, „narodzie” […] „rodzinie” […] lub podobnych „tworach” to ma na myśli jedynie pewien szczególny przebieg faktycznego (lub traktowanego jako możliwe” działania społecznego jednostek”. (GiS 12)
Tym tworom Weber przypisuje wielkie znaczenie w socjologii; są one m.in. przedstawieniami, na które ludzie orientują swoje działania.
Warto zastanowić się, czy i w jakim sensie Weber jest indywidualistą metodologicznym i czym są owe twory, które Weber nazywa „przedstawieniami”. Trzeba zauważyć, że Weber nie mówi tutaj ani o wartościach, ani o ideach.
Podstawą seminarium będą poniższe teksty. Nr 1 szczególnie s. 126-127; nr 2 s. 11-13
1. M. Weber, O niektórych kategoriach socjologii rozumiejącej, tłum. J. Doktór, w: Z. Krasnodębski, M. Weber, Warszawa: Wiedza Powszechna 1999, s. 119-147.
2. M. Weber, Podstawowe pojęcia socjologiczne, tłum. D. Lachowska, w: M. Weber, Gospodarka i społeczeństwo, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2002, s. 5-42.