We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Wojna w muzeach: ekspozycje muzealne po agresji Rosji na Ukrainę.

Słowa kluczowe: agresja, muzeum, pamięć, post-kolonializm, Rosja, Ukraina, wojna

Rodzaj grantu: NCN Etiuda

Jednostka przyznająca grant: NCN

NCN

STRESZCZENIE

24 lutego 2022 Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Konsekwencje tej agresji, największego europejskiego konfliktu zbrojnego od II wojny światowej, są wciąż trudne do przewidzenia. Z całą pewnością dotkną nie tylko Ukrainę, ale także inne kraje europejskie. Wydaje się, że na razie najbardziej odczuwalne są w krajach UE i NATO, graniczących bezpośrednio z Rosją – Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii i Finlandii. Państwa te łączy nie tylko granica z Rosją i narastające poczucie zagrożenia, związane z trwającą wojną, ale też doświadczenie bycia częścią rosyjskiego imperium w wieku XIX, różnego stopnia zależności od ZSRR w wieku XX i obrony przed nią.

W realizowanym badaniu analizie poddaję kwestie, czy i jak doświadczenia te wpływają na narracje dotyczące historii narodowej i wojny prezentowanych w wybranych muzeach w tych krajach i czy po 24 lutego 2022 ulega on ewolucji? W jaki sposób przedstawiany jest stan wojny (i pokoju) w narodowej historii poszczególnych krajów? W jaki sposób przedstawiane były i są Rosja i ZSRR, ich rola w historii poszczególnych krajów, oraz Europy i świata? Czy i jak włącza się w dotychczasowe narracje muzealne upamiętnienia wojny w Ukrainie i jej ofiar?

Odpowiedzi na główne pytania badawcze szukam poprzez analizę ekspozycji i pozawystawienniczej działalności muzeów. W interesujących mnie państwach regionu zostaną przeanalizowane ekspozycje muzeów, które skupiają się na kwestiach dotyczących wojny, konfliktu i represji. Zajmę się dwoma rodzajami muzeów. Pierwszy z nich to placówki, których organem prowadzącym są Ministerstwa Obrony Narodowej: Muzeum Wojska Polskiego (Warszawa, Polska), Latvijas Kara muzejs (Ryga, Łotwa), Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum (Viimsi, Estonia) oraz Sotamuseo (Finlandia). Drugi rodzaj, prowadzony przez różne instytucje państwowe lub organizacje pozarządowe są muzeami skupionymi na okresie zależności od Rosji i ZSRR. Są to: Muzeum Pamięci Sybiru (Białystok, Polska), Latvijas Okupācijas muzejs (Ryga, Łotwa), Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu (Tallin, Estonia) (muzea te są zrzeszone w sieci współpracy „Wspólna Pamięć”) oraz – o nieco innym profilu – Lenin-museo w Tampere.