Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci prof. Jadwigi Staniszkis

Żegnamy Wielką Socjolog i Obywatelkę Wierną Demokracji

Prof. dr hab. Jadwigę Staniszkis

Pracującą w  Instytucje Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego od roku 1965 do  emerytury z przerwą spowodowaną represjami politycznymi po wydarzeniach marcowych 1968. Była Uczoną o wielkiej sile inspiracji, dającą  niekwestionowany światowy wkład w rozumienie mechanizmów autorytarnego socjalizmu w jego schyłkowej fazie, transformacji  politycznej i rynkowej po roku 1989,  znaczenia procesów globalizacji dla dynamiki zmian w Polsce.  Jej najbardziej znana praca „Poland Self Limiting Revolution” (1984) przybliżyła politologii światowej rozumienie buntu społecznego  w roku 1980 przeciwko władzy, która wydawała się nie do pokonania.  Znacząco wpływała na wydarzenia polityczne, nie ograniczając się do roli naukowej, będąc ekspertką tworzącej się „Solidarności” w Gdańsku w roku 1980,  wykładając w podziemiu po roku 1981, współpracując z Akcją Wyborczą Solidarność w połowie lat 90-tych jako jej symboliczna” matka”, komentując w mediach  przez ponad 20 lat  wydarzenia, którymi  żyli obywatele. Zawsze budziła żywe zainteresowanie swoimi interpretacjami.

Żegnamy ją jako pomocną koleżankę, profesor zawsze życzliwą studenterii, pamiętając piękno jej umysłu.

Społeczność Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 25 kwietnia 2024 r. o godz. 11.00 w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej

(zdjęcie z: Gazeta Wyborcza)