I stopień: socjologia
Jakie są zasady rekrutacji?
Postępowanie kwalifikacyjne jest dwuetapowe i składa się z konkursu ocen z egzaminów maturalnych oraz z dodatkowego testu kompetencyjnego.
Szczegółowe zasady i wszystkie ważne daty są w Internetowej Rejestracji Kandydatów ( IRK)
Musisz mieć zdany poziom podstawowy lub rozszerzony z polskiego, matematyki i obcego języka nowożytnego oraz poziom rozszerzony z jednego przedmiotu dodatkowego.
Najważniejsze informacje dotyczące programu studiów I stopnia znajdziesz na tej stronie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej – zajrzyj do FAQ rekrutacji.
Nie! Lista przedmiotów dodatkowych jest znacznie dłuższa. Chodzi nam o to, żeby na socjologię trafiali ludzie, którzy mają zainteresowania, pasje, coś lubią – może to być kultura antyczna, geografia, ale równie dobrze chemia lub fizyka. A podstawa programowa do WOS jest raczej odległa od tego, czym zajmuje się socjologia 🙂.
Na pewno nie robimy go po to, żeby komukolwiek ograniczyć dostęp do studiów.
Test wprowadziliśmy po raz pierwszy 6 lat temu między innymi dlatego, że uważamy że matura to nie wszystko. Nawet jeśli egzamin maturalny pójdzie Ci średnio, nadal możesz się do nas dostać jeśli dobrze napiszesz test. Test pozwala nam przyjąć osoby bardziej świadome tego, co będzie na naszych studiach potrzebne. Pozwala też przyciągnąć osoby, które będą studiować socjologię z przekonaniem, a jednocześnie z przeświadczeniem, że studentki i studenci podzielają ich zainteresowania. Co więcej – wiele osób, które już u nas studiują, podkreśla, że właśnie dzięki testowi dowiedziało się, jak fascynująca jest socjologia.
Nie musisz się do niego dodatkowo przygotowywać. Wystarczy, że interesuje Cię rzeczywistość społeczna, to co się dzieje wokół nas zarówno na poziomie wspólnot i społeczności, jak i też na poziomie mikro (poziomie relacji interpersonalnych). Łatwo się o tym przekonasz oglądając DemoTestu.
Wszyscy znamy memy, których autorzy i autorki przekonują, że po socjologii trudno znaleźć pracę. Rozumiemy obawy Waszych rodziców i troskę życzliwych znajomych, którzy z tego powodu odradzają studiowanie socjologii. Tymczasem – niespodzianka! – wcale nie jest ciężko znaleźć pracę z dyplomem Karowej w kieszeni. Z badań ELA (Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów) wynika, że ryzyko bezrobocia wśród absolwentów/ek I stopnia jest raczej małe 🙂.
Gdzie się pracuje po socjologii? No cóż, tu użyjemy ulubionej odpowiedzi socjologicznej: “to zależy”. Faktycznie, trudno jest wskazać tylko jedno miejsce, gdzie kompetencje socjologiczne są potrzebne (inaczej niż po stomatologii, bo tu raczej wiadomo, gdzie można pracować). Dzieje się tak dlatego, że tak jak różnorodne są zainteresowania naszych studentek i studentów tak też różnorodne są ich ścieżki zawodowe. Wiele zależy od tego, na czym konkretnie skupiali się w czasie studiów oraz od tego, jak potem rozwijają się ich potrzeby i zainteresowania.
Wiele osób, jeszcze w czasie studiów, zaczyna pracę w firmach badawczych (Kantar, SW Research, Gfk Polonia, IQS, Gemius). Część z nich zostaje tam i awansuje, część przechodzi do działów badawczych klienta, część rozwija potem swoje życie zawodowe w międzynarodowych domach mediowych, agencjach reklamowych, firmach doradczych (Mercer, Danae) i audytorskich (Deloitte), a także w instytutach badawczych związanych z administracją publiczną (Polski Instytut Ekonomiczny) lub z trzecim sektorem (takich jak Instytut Spraw Publicznych czy Instytut Badań Edukacyjnych).
Nasi absolwenci i absolwentki pracują także w organizacjach zajmujących się komunikacją społeczną oraz tam, gdzie konieczna jest dobra znajomość technologii komunikacji i sposobów jej badania (T-Mobile, Orange). Inni znajdują zatrudnienie w organizacjach pozarządowych zajmujących się np. wspieraniem innowacji społecznych i partycypacji obywatelskiej (Stocznia), bądź w firmach szkoleniowych (Pracownia Gier Szkoleniowych). Mamy też absolwentów pracujących w innowacyjnych firmach będących inkubatorami nowych produktów (Spark and Mortar).
Bardzo ważne jest to, że pakiet umiejętności socjologicznych jest nie tylko różnorodny, ale i elastyczny, pozwalający dostosować się zarówno do zmian zachodzących w nas samych i w naszych potrzebach (jeden z naszych absolwentów, który pracował w firmie badawczej wrócił do niej po kilku miesiącach kariery w jednej ze światowych firm konsultingowych, gdy stwierdził że choć robi rzeczy ciekawe i doskonale zarabia, to przestał mieć czas na jeżdżenie rowerem i zaczął palić jak smok), jak i zmian zachodzących na rynku pracy.
Musimy być przygotowani i przygotować do tego Was, że będziecie pracować w profesjach, których – być może – nie ma jeszcze na rynku pracy. A na pewno przygotować do tego, że minęły czasy, gdy spędzano całe życie zawodowe w jednym miejscu.
Socjologia jest doskonałym wyborem, bo nie zamyka możliwości, nie wtłacza w raz zdefiniowane koleiny zawodowe, bez opcji zmiany. Odwrotnie – nasz kierunek daje mocną podstawę składającą się z konkretnych umiejętności oraz kompetencji społecznych i poznawczych, które można potem rozwijać i uzupełniać w wybranych przez siebie – a być może wielokrotnie zmienianych – środowiskach zawodowych.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na jakieś swoje pytania, napisz do nas na np. Facebooku