II stopień: socjologia
Jakie są zasady rekrutacji?
Kandydaci i kandydatki kwalifikowani są na podstawie:
● średniej ocen ze studiów
● oceny z pracy dyplomowej (a w przypadku jej braku – z egzaminu dyplomowego)
● punktów z egzaminu kompetencyjnego
Egzamin kompetencyjny obejmuje materiał zawarty w podręcznikach: „Socjologia” Anthony’ego Giddensa oraz „Badania społeczne w praktyce” Earla Babbiego.
Wszystkie pozostałe informacje oraz ważne daty znajdują się w na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Najważniejsze informacje o kierunku Socjologia II
- Łączymy badania naukowe i dydaktykę
- Angażujemy najlepszych studentów i studentki do badań i projektów realizowanych na Karowej
- Przygotowujemy do samodzielnej pracy badawczej dzięki dużej liczbie zajęć warsztatowych i projektowych
- Rozwijamy u naszych studentek i studentów umiejętność krytycznego myślenia, wychodzenia poza schematy, dostrzegania złożoności problemów
- Blok teoretyczny
- Blok metodologiczny
- Blok fakultetów
Program studiów pozwala też – pod opieką tutora – na wybranie indywidualnej ścieżki kształcenia, na którą składać się mogą nie tylko zajęcia z dowolnego modułu, ale również zajęcia oferowane na naszych innych kierunkach II stopnia: Socjologii interwencji społecznych, Socjologii cyfrowej oraz Języka i społeczeństwa.
Wszystkie informacje dotyczące programu Socjologii II znajdziesz TU
Studia są zorganizowane tak, że łączenie ich z pracą nie jest zbytnio problematyczne – wielu naszych studentów i studentek tak robi! Zajęcia są zblokowane w dwa dni tygodnia o stałych porach, natomiast fakultety i zajęcia ogólnouniwersyteckie dobierać można dowolnie z puli dostępnych kursów. Program studiów jest dostępny na stronie, tak samo jak zeszłoroczny plan.
Dobry praktyk musi znać teorię. Nasze studia dadzą ci solidną podstawę teoretyczną, ale i pozwolą ją przećwiczyć w praktyce. Znajdziesz tu i prowadzone w małych grupach konwersatoria i seminaria, nastawione na wspólne debatowanie i prezentowanie różnorodnych stanowisk, dzięki którym będziesz mógł/mogła rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, wychodzenia poza schematy, dostrzegania złożoności problemów, jak i zajęcia projektowe i warsztatowe, na których rozwiniesz umiejętności badawcze i pogłębisz – coraz ważniejsze na rynku pracy – kompetencje społeczne, takiej jak efektywna współpraca w grupie zarządzanie zespołem zadaniowy.
Celem egzaminu kompetencyjnego jest wybór tych kandydatów, którzy przejawiają zdolności myślenia o świecie społecznym w sposób socjologiczny oraz potrafią posługiwać się podstawowymi pojęciami nauk społecznych i ich metodologii. Kandydaci mają wykazać się umiejętnością interpretowania danych liczbowych, wskazać zależności między nimi, odkryć trendy, a także wyjaśnić przedstawione sytuacje życia społecznego, wyjaśnić i zastosować pojęcia i terminy z zakresu podstaw nauk społecznych i ich metodologii. Egzamin będzie się składał z pytań zamkniętych oraz pytania otwartego, które będzie swobodną wypowiedzią autora na zadany temat, odwołującą się do podstawowej wiedzy socjologicznej i podstawowych umiejętności badawczych.
Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać z egzaminu wynosi 100. Minimalna liczba punktów za egzamin, która umożliwia kwalifikację kandydata na studia wynosi 50.
Wiedza merytoryczna niezbędna do udzielenia poprawnych odpowiedzi na każde z pytań obejmuje zakres podstawowych podręczników, tj. „Socjologia” Anthony’ego Giddensa i „Badania społeczne w praktyce” Earla Babbiego.
Nie! Natomiast warto mieć ukończone wcześniejsze studia z obszaru nauk społecznych (bardzo szeroko pojętego). Oprócz socjologii, to mogą być kierunki takie jak ekonomia, prawo, politologia, psychologia, zarządzanie i pokrewne.
Nasi absolwenci i absolwentki są bardzo dobrze przygotowani do pracy na stanowiskach związanych z wykonywaniem, prowadzeniem, zlecaniem, zarządzaniem, monitorowaniem i analizą badań społecznych (w tym konsultacji społecznych) oraz diagnostyką procesów społecznych i zjawisk kulturalnych w administracji publicznej, firmach badań społecznych i rynkowych, organizacjach trzeciego sektora, firmach public relations, w mediach i instytucjach kultury.
Jak wygląda plan zajęć?
W zakładce Plan zajęć możesz sprawdzić jak wyglądało to w latach poprzednich. Spis zajęć na cały rok akademicki oraz plan semestr zimowy pojawia się zawsze 1 czerwca. Plan na semestr letni publikujemy przed 1 grudnia.
Czy można łączyć studiowanie i pracę zarobkową?
Na Socjologii II stopnia zajęcia odbywają się we wtorki, środy i czwartki, co pozwala naszym studiującym na godzenie studiów z pracą, innymi studiami, lub innymi Twoimi zobowiązaniami. Dodatkowo masz dużą swobodę w wyborze zajęć tak, by odpowiadały zarówno Twoim zainteresowaniom, jak i kalendarzowi.
Czy jeżeli nie mam licencjatu z socjologii mogę studiować na Socjologii II stopnia?
Oczywiście, na tym właśnie zasadza się system boloński, który wspiera mobilność między programami studiów. Dlatego robimy egzamin wstępny, który pozwala nam ocenić Twoje wejściową wejściową wiedzę i umiejętności. Po to też wskazujemy dwa podręczniki, które pozwolą Ci zapoznać się z kluczowymi informacjami i przygotować się do egzaminu.
Jeżeli w czasie studiów napotkasz problemy daj nam znać. Możesz zgłosić się do Prodziekan ds. studenckich (KJD), lub porozmawiać z osobą prowadzącą zajęcia. Chętnie doradzimy Ci dodatkowe teksty, podkasty lub inne źródła, które wesprą Cię w studiowaniu.
Na I roku mam zrobić dwa TABSy, ale podobają mi się trzy i nie mogę zdecydować, który wybrać
Nie musisz wybierać! Możesz zrealizować wszystkie trzy, a jeden z nich zaliczyć na poczet zajęć fakultatywnych. Nie wymaga to nawet podania.
Czy muszę wybrać którąś ze ścieżek tematycznych czy mogę wybierać fakultety samodzielnie?
Wybór należy do Ciebie. Ścieżki nie są obowiązkowe ale pełnią funkcję drogowskazów, pokazujących, które zajęcia łączą się tematycznie ze sobą. Jeśli masz swój własny pomył, interesuje Cię przecięcie ścieżek, to możesz realizować swoją indywidualną drogę studiowania.
Czy studiując na Socjologii II mogę zaliczać zajęcia z innych kierunków prowadzonych na Wydziale Socjologii?
Tak, niektóre zajęcia z Socjologii cyfrowej, Języka i społeczeństwa, czy Socjologii życia publicznego są dla Ciebie dostępne jako fakultety. Jeśli więc zainteresowały Cię ich opisy, cenisz osoby, które je prowadzą, Twoja promotorka Ci doradziła – korzystaj.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na jakieś swoje pytania, napisz do nas na: