Intersectional Spaces of Participation: Inclusive, Resilient, Embedded (INSPIRE) Międzygrupowe przestrzenie uczestnictwa: inkluzywne, odporne na zmianę, osadzone w kontekście
Słowa kluczowe: asamblaż, badania aktywne, deliberacja, e-demokracja, partycypacja, włączenie społeczne
Jednostka przyznająca grant: Komisja Europejska
STRESZCZENIE
Mechanizmy demokracji uczestniczącej i deliberatywnej, z jednej strony, są chwalone za potencjał eliminowania braku zaufania i polaryzacji politycznej poprzez wzmacnianie zaangażowania obywateli w sprawy publiczne; a z drugiej strony, niejednokrotnie oskarża się je o przedstawianie powierzchownych rozwiązań dla głęboko zakorzenionych problemów i wzmacnianie wykluczenia grup już pozbawionych władzy ze względu na czynniki społeczno-ekonomiczne, fizyczne i psychiczne, płeć, czy rasę.
Projekt INSPIRE ma na celu stawienie czoła tym zarzutom i niepowodzeniom wspierając równość międzygrupową poprzez zaproponowanie przestrzeni partycypacji, które biorą pod uwagę potrzeby i zasoby grup marginalizowanych; są odporne na zmiany w rządzie i rozwijają się dzięki oddolnemu zaangażowaniu, wspierając odporność społeczną; ponadto, są osadzone w szerszej sferze publicznej i konstruktywnych relacjach z instytucjami tworzącymi politykę (Bussu i in. 2022a; Escobar 2022).
W projekcie wykorzystujemy następujące koncepcje: ekonomii politycznej partycypacji, współprojektowania i asamblażu. Kładziemy nacisk na czynniki społeczno-ekonomiczne, które wpływają na zdolność ludzi do partycypacji, czyli ekonomię polityczną partycypacji. Korzystamy z szeregu metod opartych na sztuce, technologiach cyfrowych i kreatywnych, aby wspólnie z uczestnikami projektować włączające przestrzenie partycypacyjne, które wykraczają poza rozważania skupione na rozmowie. Koncepcja asamblażu pomaga nam przyjrzeć się, jak różne praktyki partycypacyjne współistnieją, wchodzą w interakcje i zmieniają się na poziomie lokalnym, krajowym i ponadnarodowym. Korzystając z tych teoretycznych i analitycznych narzędzi, możemy wyraźniej prześledzić procesy i dynamikę władzy, które pogłębiają nierówności, a także możemy wzmocnić demokratyczne i włączające uczestnictwo poprzez jego liczne formy i praktyki.