Nagroda im. Stefana Nowaka

Werdykt jury Nagrody im. Stefana Nowaka
Powołane przez Radę Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego Jury postanawia, że w 2023 roku Nagrodę im. Stefana Nowaka przyznawaną za osiągnięcia z dziedziny metodologii nauk społecznych oraz za nowatorskie metodologicznie badania społeczeństwa polskiego otrzymuje dr hab. Joanna Mizielińska, prof. Collegium Civitas (a do 2022 r. prof. Instytutu Psychologii PAN), za badania i prace z dziedziny socjologii płci i studiów queer w Polsce – tu za serię prac poświęconych socjologii rodzin LGBTIQ*, na którą składają się dwie monografie i artykuł:
- Różnym Głosem. Rodziny z Wyboru w Polsce (2017) (współautorstwo Justyny Struzik i Agnieszki Król), wydawnictwo PWN;
- Autorska monografia Odmienne czy zwyczajne. Rodziny z Wyboru w Polsce (2017), wydawnictwo PWN;
- Artykuł Queer kinship, queer ageing – perspectives from Poland (2022) “Gender, Place & Culture” 2022 (współautorstwo Justyny Struzik i Agnieszka Król).
Dr hab. Joanna Mizielińska to badaczka, która przez dwie dekady konsekwentnie – poprzez badania i publikacje – przyczyniała się do rozwijania wiedzy na temat problematyki LGBTIQ* oraz nowego podejścia teoretycznego i metodologii badań tej problematyki. Jej monografie (De)Konstrukcje Kobiecości (2004) oraz Płeć/Ciało/Seksualność. Od feminizmu do teorii queer” (2007) dotyczące studiów queer były w Polsce przełomowe, zyskały uznanie, są cytowane oraz włączone do programów nauczania akademickiego. Najważniejszymi osiągnięciami badawczymi Joanny Mizielińskiej są jej prace związane z socjologią i geografią seksualnością, studiami nad socjologią rodzin LGBTIQ* oraz podejście multi-metodowe w badaniach tej problematyki. Jej najnowsza książka Queer Kinship on the Edge? Families of Choice in Poland ukazała się w wydawnictwie Routledge (ebook 2022, paperback 2024).
Wyróżniona seria prac wykorzystuje dane z kierowanego przez Laureatkę projektu badawczego dotyczącego rodzin LGBTIQ* „Rodziny z wyboru w Polsce” realizowanego w latach 2013–2016 (grant „Ideas Plus”). W ramach tego projektu przeprowadzono – zgodnie z zasadą triangulacji – zarówno badania ilościowe (sondaż na 3038 osobach nieheteroseksualnych żyjących w związkach), jak i jakościowe. Jeśli chodzi o badania jakościowe, to wykorzystano całe spectrum technik i narzędzi badawczych: badanie fokusowe, wywiady biograficzne, badanie etnograficzne, a w jego ramach obserwację uczestniczącą, indywidualne wywiady z dwiema osobami tworzącymi parę, wywiady z dziećmi, „mapy” rodziny, rysunki dzieci. Przeprowadzono także analizy dyskursu medialnego ostatniej dekady na temat rodzin LGBT.
Ten imponujący bogactwem i różnorodnością materiał badawczy analizowano zgodnie z teorią ugruntowaną, ale z uwzględnieniem roli badaczki, jej wiedzy teoretycznej i empirycznej, założeń epistemologiczno-ontologicznych i metodologii queer, kładącej nacisk na odkrywanie heteronormatywnych założeń oraz skupienie się na lokalności i marginesie, żeby – jak pisze sama Laureatka – „dać głos tym zapomnianym w głównym nurcie aktorom społecznym”.
W rezultacie tego nowatorskiego – pod każdym względem – przedsięwzięcia „odsłonięte” zostało zjawisko spoza głównego nurtu społecznego i badawczego: otrzymujemy kompleksowy, wielowarstwowy i wieloaspektowy obraz życia rodzinnego osób nieheteroseksualnych w Polsce.
dr hab. Jacek Haman – Przewodniczący Jury
prof. dr hab. Mirosława Grabowska
dr Jakub Motrenko
Uroczystość wręczenia nagrody, wraz z wykładem Laureatki, prof. Joanny Mizielińskiej, odbędzie się 15 grudnia 2023 o godz. 15.00 w sali 403 Wydziału Socjologii UW.
Zapraszamy na transmisję wykładu online
https://uw-edu-pl.zoom.us/j/95804451280?pwd=SkkvaU01cEJvOUVCMk1JaEdUdXVjZz09